Prysznic i kąpiel w wannie

Wanna

Na Zachodzie najhardziej popularne są wanny owalne i krótkie, głębokie wanny do siedzenia. Najczęściej spotykane wymiary wanny umożliwiające leżenie, to szerokość 70 cm, długość 170 cm i głębokość 36 cm.
Ze względu na stosunkowo dużą powierzchnię parowania, woda w takich wannach szybko stygnie. W krajach Wschodu wanny są krótsze, ale często szersze i o wiele głębsze. Typowe wymiary to: długość 99-137 cm, szerokość 74-92 cm i głębokość 61-81 cm. Wanny takie mają na ogół jedno lub dwa siedzenia wewnątrz, spełniające rolę stopni ułatwiających wchodzenie i wychodzenie. Ponieważ są głębsze i krótsze – wysoka temperatura utrzymuje się w nich dużo dłużej.

Prysznic

Prysznice zużywają mniej wody, a zatem i mniej energii, dlatego są zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Mogą z powodzeniem zastąpić kąpiel w wannie, zwłaszcza gdy woda wypływa pod dość dużym ciśnieniem. Jednak te najbardziej nowoczesne prysznice masujące na przemian ciepłą i zimną wodą pod wysokim ciśnieniem, nie są już takie oszczędne. Zużywają około 50% więcej wody od konwencjonalnych. Wysokość umieszczenia głowicy prysznica powinna być regulowana tak, aby z łatwością dostosowywać ją do wzrostu kolejnych użytkowników.

Jacuzzi (wanna z wodnym masażem)

Nazwa pochodzi od nazwiska braci Jacuzzi, którzy po raz pierwszy zaprojektowali to urządzenie. Jest to na ogół na tyle duży zbiornik, by mogła z niego korzystać więcej niż jedna osoba na raz. Wypływająca pod ciśnieniem z kilku otworów woda o temperaturze 35-40°C zapewnia stały „mikroma-saż”, stymulujący mięśnie, działa odprężają-co i łagodzi stres Niestety, urządzenie te są stosunkowo drogie i pochłaniają znacznie więcej wody i energii od standardowej wanny czy prysznica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *