Bambus

Bambus

Używany do wyrobu mebli, pudelek, koszy i innych wyplatanych przedmiotów, parawanów, sprzętu kuchennego, tratew, elementów mostów, domów, rusztowań, ogrodzeń, wiązań i pokryć dachów.

Z bambusa można wykonać właściwie wszystko – jest on lekki, niezwykle wytrzymały i giętki, zwłaszcza po podgrzaniu. Bambus w tropikalnych lasach Azji tworzy lasy o wysokości do 40 m. Niektóre gatunki są uprawiane głównie w Indiach i Chinach. Jest to trwała i szybko rosnąca roślina, dzięki czemu nie musi być specjalnie chroniona, oprócz miejsc, gdzie są prowadzone badania nad jej uprawą. Bambus służy także do ponownego zalesiania i zapobiegania erozji gleby. W uprawach bambusa nie stosuje się na ogół pestycydów, ponieważ można po prostu wycinać zarażone łodygi. Po zbiorach plantacje są zabezpieczane przed nową populacją szkodników.

W produkcji na małą skalę, ścięte łodygi bambusa moczy się w wodzie by zmniejszyć zawartość skrobi i cukru, co ogranicza ataki szkodników. Jednak taki bambus jest bardziej kruchy, a także pojawiają się na nim plamy. Czasami jako środka konserwującego używa się gęstej ropy naftowej. Duzi producenci uważają, że najlepszym środkiem zabezpieczającym jest roztwór otrzymywany przez gotowanie DDT w oleju kokosowym. Tą mieszaniną smaruje się zewnętrzną warstwę bambusa; nie wiadomo jednak, jak długo ten środek zachowuje swoje toksyczne właściwości. Bambus użyty w zdrowym domu powinien być zabezpieczony naturalnym lakierem, szelakiem lub nietoksyczną farbą. Aby chronić lasy bambusowe i żyjące w nich zwierzęta, zwłaszcza wielką pandę, należy kupować produkty wykonane z bambusa pochodzącego ze specjalnych plantacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *