Zagrożenia ekologiczne
Zanieczyszczenie wody – trujące i nie ulegające biodegradacji środki czyszczące zatruwają wodę używaną w domach i powodują, że jej uzdatnienie i ponowne użycie nie jest możliwe. Zarówno stare ołowiane, jak i nowe plastikowe rury zanieczyszczają wodę. Przeciwdziałanie – używać wyłącznie produktów nietoksycznych. Usunąć ołowiane rury i zastąpić je miedzianymi. Dbaj o to, by nie było przecieków z kanalizacji (szamba).
Zanieczyszczenie powietrza – odświeżacze powietrza i inne środki w aerozolowych opakowaniach oraz produkty uboczne spalania gazu, czy węgla lub drewna w kuchenkach i urządzeniach grzewczych wydostają się z kuchni i zanieczyszczają powietrze na zewnątrz. Ze starych lodówek i zamrażarek może się wydostać freon – czynnik chłodzący. Przeciwdziałanie – unikać odświeżaczy chemicznych, stosować raczej zapachowe olejki ziołowe. Upewnić się, że wszystkie urządzenia działają prawidłowo, a kuchenki spalają całkowicie dostarczone paliwo.
Odpadki kuchenne – głównie chodzi o opakowania plastikowe, puszki, butelki, opakowania papierowe i kartonowe, odpady organiczne i toksyczne chemikalia. Przeciwdziałanie – ograniczyć zakup towarów nadmiernie opakowanych, nosić własne torby na zakupy, używać zwrotnych butelek. Kupować produkty w opakowaniu ulegającym biodegradacji lub takim, które można poddać procesom recyklingu; sortuj odpadki; odpady organiczne można przeznaczyć na kompost.
Zużycie wody. Zmywarki i pralki automatyczne zużywają bardzo dużą ilość wody. Oblicza się, że kuchnia pochłania 20% całego zużycia wody w domu, zwłaszcza, gdy pralka znajduje się w tym pomieszczeniu. Ponadto grzanie wody pochłania ogromną ilość energii elektrycznej. Przeciwdziałanie. Naczynia należy zmywać w misce, a nie pod bieżącą wodą. Zmywarki w ogóle nie są polecane. Jeżeli zdecydujesz się na zmywarkę, wybierz mały, energooszczędny model. Staraj się zgromadzić duże ilości brudnych rzeczy w tym samym kolorze, tak aby całkowicie zapełnić bęben pralki. Wybieraj do prania programy ekonomiczne. Na obszarach suchych konieczne często bywa użycie do podlewania ogrodu tzw. szarej wody – z wanny, prysznica, umywalek. Użycie wody z kuchni jest możliwe po zainstalowaniu filtrów usuwających tłuszcz, resztki jedzenia i detergenty.
Zużycie energii. Kuchenki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki i pozostały sprzęt elektryczny pochłaniają ogromne ilości energii; podobnie miksery i inne roboty kuchenne, które z powodzeniem można zastąpić urządzeniami ręcznymi. Przeciwdziałanie. Używaj energooszczędnego sprzętu elektrycznego i regularnie poddawaj go kontroli. Stosuj energooszczędne oświetlenie. Załóż urządzenia odzyskujące ciepło (wymiennik ciepła) z kanałów wentylacyjnych i rur odprowadzających zużytą ciepłą wodę. Staraj się używać możliwie rzadko sprzętu elektrycznego ułatwiającego ci pracę; niewielki wysiłek fizyczny przy pracach kuchennych jest dobry dla zdrowia. Ubrania powinny być suszone na dworze lub strychu czy w specjalnym pomieszczeniu (suszarni). Lodówkę i zamrażarkę najlepiej ustawić w chłodnym miejscu, z dala od kuchenki. Używaj metod krótkiego gotowania.
Planując przestrzeń kuchenną należy pamiętać o tym, że wszystkie urządzenia elektryczne nie dość, że są „nieekologiczne” (zużywają dużo energii), to jeszcze wytwarzają pole elektromagnetyczne, stanowiące dodatkowe zagrożenie dla zdrowia, dlatego lepiej, gdy możliwie najwięcej z nich jest umieszczane na zewnątrz kuchni, gdzie będą mniej na nas oddziaływały.
Lodówki i zamrażarki. Powinny stać w chłodnym miejscu, ale nigdy w spiżarni, gdyż wytwarzają spore ilości ciepła. Praca tych sprzętów jest dosyć głośna, dlatego kuchnia nie zawsze jest dla nich najlepszym miejscem; lepiej byłoby je umieścić w chłodnym miejscu, o dobrej wentylacji, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni, ewentualnie z zainstalowanym wymiennikiem ciepła.
Pralki i suszarki. Muszą być usytuowane w miejscu, gdzie jest możliwość doprowadzenia i odprowadzenia wody i nadmiaru wilgoci. Niehigieniczne jest odprowadzanie wody z pralek do kuchennych zlewów, w których myje się naczynia i produkty spożywcze. Maszyny te wydzielają duże ilości ciepła, które może ogrzać i osuszyć część pomieszczenia. Jednak w sumie lepiej jest, gdy te urządzenia zamiast w kuchni lub łazience znajdują się w specjalnym pomieszczeniu z wentylacją i wymiennikiem ciepła.
Zmywarki. Generują, tak jak inne urządzenia elektryczne, pole elektromagnetyczne, hałas i wydzielają ciepło, zatem niekoniecznie muszą być usytuowane w kuchni, chociaż tam właśnie są ustawione najczęściej. W zdrowym domu można rozważyć inną lokalizację – na przykład w tym samym pomieszczeniu co pralka. Wybierz model z możliwością zmywania w niższej temperaturze i o małym zużyciu wody.
Schowek na sprzęty domowe i środki czyszczące. Należy stworzyć schowek, w którym będą przechowywane wszelkie środki czystości, szczotki, miotełki, mopy, odkurzacze i inny sprzęt do sprzątania; jeśli są dzieci – pomieszczenie to powinno być zabezpieczone przed nimi.