Kuchnia jest dla nas tym pomieszczeniem, gdzie ostatecznie przygotowywane jest jedzenie – to ostatni etap długiego procesu produkcyjnego żywności – procesem, który zaczyna się na polu uprawnym lub w wodach oceanów, rzek i jezior i który dostarcza także różnych zanieczyszczeń i śmieci. To co zostanie ostatecznie wyprodukowane nie zależy jednak od wytwórców, ale od nas, nabywców. Zatem my decydujemy, co chcemy jeść, gdyż popyt warunkuje produkcję i cenę danych artykułów, i my ponosimy odpowiedzialność za to, jaka żywność znajdzie się na rynku. Niezwykle szkodliwe i zupełnie zbędne jest dodawanie do żywności sztucznych barwników. Ryby mogą być skażone metalami ciężkimi, zwłaszcza rtęcią, wskutek zanieczyszczenia wód tym metalem; mięso zawiera zbyt dużo hormonów (czasem antybiotyki), a owoce i warzywa pryskane są chemicznymi środkami owadobójczymi i środkami zapobiegającymi gniciu. Ponadto żywność jest często chemicznie konserwowana. Zdarzają się również wypadki bakteriologicznych zanieczyszczeń jaj i drobiu salmonellą; mleko i przetwory mleczne mogą też zawierać nadmiar szkodliwych bakterii. Woda pitna także jest często zanieczyszczona.
Żywność jest jednym z towarów konsumpcyjnych, który możemy sami wyprodukować. Jeśli nawet nie mamy ogrodu, możemy coś wyhodować na balkonie, a nawet szerokim oknie. Sadzenie, pielęgnowanie, zbieranie i wreszcie jedzenie takiej własnej żywności może zmienić nasze nastawienie do życia i jego styl. Kiedy już zdecydujesz się na wytwarzanie lub choćby kupowanie zdrowej żywności, musisz ją odpowiednio przygotować, tak by w procesie obróbki produkty nie traciły swych wartości i by jak najpełniej je wykorzystać (z możliwie najmniejszą ilością odpadków). Cały żywnościowy proces produkcji stanie się wtedy „holistyczny” – z powiązanymi nawzajem wszystkimi etapami, z ograniczeniem odpadków i zwróceniem szczególnej uwagi na to, by była to zdrowa żywność.
Jeśli nie chcesz, czy nie możesz-zmienić od razu funkcjonowania całej kuchni, wprowadzenie kilku prostych zmian opisanych niżej, zachęci cię do działania w przyszłości. Zacznij od wyhodowania jakichś warzyw i owoców, na przykład truskawek. Możesz następnie przystąpić do smażenia dżemów, przygotowania pikli i innych domowych przetworów. Szczególnie łatwe do wyhodowania są zioła – użyte w stanie świeżym dodadzą potrawom niepowtarzalnego smaku. Aby chronić środowisko naturalne pamiętaj o właściwym składowaniu odpadków. Unikaj opakowań z plastiku i aluminium. Zawsze rozdzielaj odpady na pochodzenia organicznego i nieorganicznego (organiczne kompostuj, pozostałe sortuj do recyklingu). Choć nie będą to wielkie rzeczy, ale i one wpłyną dodatnio na twoje zdrowie i pomogą chronić środowisko. Wszystko to możesz zacząć już od dzisiaj.
Jeżeli zmienimy sposób odżywiania się i zastąpimy świeżymi produktami warzywa i owoce z puszek oraz mrożonki, konieczne okażą się pewne zmiany w samej kuchni. Mniej miejsca będziemy potrzebować na puszki i produkty mrożone, a więcej na surowe warzywa, dżemy i konfitury, ryż, makaron, suszone owoce. Do przechowywania tego rodzaju żywności bardzo dobrze nadaje się spiżarnia. Niestety, we współcześnie projektowanych kuchniach występuje ona bardzo rzadko. Jeszcze rzadziej kuchnia ma bezpośrednie zejście do piwnicy.
Zmiana diety na bogatą w surowe warzywa i ograniczenie spożywania mięsa pociąga za sobą inne zmiany. Mniej czasu spędzamy przy kuchni gotując, więcej natomiast – na różnego rodzaju przygotowaniach. Przy prostszym sposobie odżywiania potrzeba mniej elektrycznych sprzętów kuchennych, co pozwala na zredukowanie liczby szafek kuchennych. Jeżeli nie ma spiżarni, można duży kredens ustawić przy chłodnej ścianie zewnętrznej.
W tylniej ścianie kredensu należy zrobić kilka otworów wentylacyjnych. Szafki wbudowane w ścianę nie są najbardziej funkcjonalne. Znacznie lepiej zastąpić je wolno stojącymi kredensami i szafkami z blatami do przygotowywania posiłków oraz różnego rodzaju półkami.
W kuchni musi też być stół i krzesła lub stołki. Wszystko to powinno być zrobione z naturalnego drewna, impregnowanego naturalnymi środkami. Modna obecnie kuchnia to nie tylko centrum przygotowywania żywności, ale tak jak dawniej – przestronne, ciepłe pomieszczenie pełniące również rolę pokoju dziennego.
Zmiana sposobu żywienia pozwoli znacznie ograniczyć koszty żywności. Zaoszczędzone pieniądze można spożytkować na ładniejsze, bardziej funkcjonalne urządzenie kuchni, zaopatrzonej w lepszej jakości, o lepszym spalaniu kuchenkę i drewniane, zdrowe meble oraz energooszczędną lodówkę. Najpraktyczniejsze są lodówki będące połączeniem chłodziarki i zamrażarki, z osobnymi drzwiami do poszczególnych komór. Wszystkie produkty mleczne muszą być przechowywane w niskich temperaturach. Ryby, drób i mięso musi zostać zamrożone lub ugotowane w dniu zakupu. W zimnym klimacie część żywności można przechowywać w schowkach przy zewnętrznej ścianie, jeśli tylko jest tam dostatecznie niska temperatura.
Tradycyjna spiżarnia znacznie ogranicza konieczność korzystania z lodówki. Duże wygodne półki są doskonałym miejscem do przechowywania konfitur, powideł, świeżych owoców i warzyw, soków, wina, piwa. Spiżarnia powinna być sucha, dobrze wentylowana i umieszczona od strony północnej. Podłoga z kafelków ceramicznych, półki z drewna lub marmuru, ściany pomalowane wodną farbą sprawiają, że jest to praktyczne i higieniczne miejsce do przechowywania żywności