We śnie można wyodrębnić dwie fazy: wolnofalową i paradoksalną (snu głębokiego). W fazie wolnofalowej można wyodrębnić kilka okresów o różnej głębokości snu – od płytkiego, zaraz po zaśnięciu, do bardzo głębokiego (tzw. snu delta). Epizody snu paradoksalnego pojawiają się kilkakrotnie w czasie nocy. Marzenia senne występują podczas snu delta, w fazie paradoksalnej, a zatem podczas najgłębszego snu. Zapamiętuje się jednak tylko sny z fazy paradoksalnej.
Niektóre sny trwają tylko od kilku do kilkunastu sekund, lecz to wystarczy, aby rozładowane zostało napięcie psychiczne. Stąd powiedzenie, że „z pewnymi sprawami trzeba się przespać”. Faza paradoksalna snu powinna przebiegać w cichych, spokojnych warunkach. Stres i napięcie psychiczne najbardziej zakłócają właśnie tę fazę snu, co w dłuższym okresie czasu prowadzi do bezsenności.
Bardzo istotne jest, aby kłaść się spać odprężonym psychicznie. Znakomicie pomaga w tym gorąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych o działaniu uspokajającym. Niektórzy włączają jonizator, inni śpią na poduszce chmielowej; można także zastosować mikstury ziołowe.
Najważniejszym jednak warunkiem dobrego snu jest łóżko, zapewniające właściwą pozycję podczas snu. Materac i podłoże, na którym jest położony, muszą dawać kręgosłupowi oparcie; zatem łóżko nie może być zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Twardość czy miękkość łóżka, powinna być dobrana do ciężaru śpiącej na nim osoby. Czasem śpiąca na tym samym łóżku para powinna mieć dwa różne materace. Podłoże wykonane z listew drewnianych i dobra jakość sprężystego materaca z włóknami naturalnymi lub materaca futon, dadzą właściwe oparcie i umożliwią swobodny przepływ powietrza.
Złe łóżko. Łóżko jest złe, jeżeli mamy problemy z przewracaniem się z boku na bok. Oznacza to, ze materac jest zbyt miękki, me dając dostatecznego oparcia dla kręgosłupa. W rezultacie przyjmujemy bardzo szkodliwą pozycję „hamakową”. Może tu pomóc podłożenie twardej płyty pod materac. Z kolei, jeżeli g łatwością możemy wsunąć rękę w wygięcie pomiędzy plecami a pośladkami, materac jest zbyt twardy i mięśnie pozostają napięte, co powoduje wygięcie kręgosłupa przy leżeniu na boku. W obu wypadkach po dłuższy m czasie dojdzie do problemów z kręgosłupem.
Dobre łóżko. Na takim łóżku ciało spoczywa w sposób naturalny, a materac stanowi dobre oparcie dla kręgosłupa. W pozycji na wznak kręgosłup powinien być wygięty w łagodną literę S, a w pozycji na boku – powinien mieć linię prostą. Bardzo ważne jest wzajemne położenie szyi i ramion -powinny być lekko pochylone ku sobie, gdy leżymy na wznak. Prawidłowe ułożenie szyi można osiągnąć układając odpowiednio pod głową małą i raczej cienką poduszkę łub poduszkę anatomiczną. Można też spać na specjalnych wałkach.
Sypialnia naturalna
Ponad jedną trzecią życia przesypiamy i choćby dlatego sypialnia powinna być traktowana jako jedno z najważniejszych pomieszczeń. Z tego samego powodu powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby w pokoju tym panowała kameralna, łagodna atmosfera i miły nastrój. Tam właśnie najpełniej odpoczywamy, medytujemy, ćwiczymy, często pracujemy. Sypialnia to najbardziej prywatny z pokojów, gdzie spędzamy długie dni choroby lub zamykamy się w poszukiwaniu lepszego nastroju. Sypialnia jest także najczęstszym miejscem kontaktów intymnych.
Najważniejsze, aby sypialnia posiadała własny niepowtarzalny charakter. Ta prosta japońska sypialnia nacechowana jest atmosferą przewiewności, świeżości i spokoju poranka. Użyto tu naturalnych materiałów – drewna, bambusa, papieru shoji, jasnego tynku i jasnozielonych mat tatami, co sprawia, że całe pomieszczenie jest utrzymane w naturalnych pastelowych barwach. Poczucie związku z naturą daje ozdobna nisza (itokonama) z nieociosanym pniem, ikebaną i piękną plecionką na ścianie. Przytłumione, padające z boku światło łagodzi kontury mebli i ścian.
W sypialni najważniejsza jest cisza i spokój. Podwójnie przeszklone okna chronią przed hałasem i ruchem ulicznym. W miejskich mieszkaniach, usytuowanych w samym centrum, nierzadko konieczne jest dodatkowe wyciszenie ścian i sufitu, tak aby wytłumić dźwięki dolatujące z sąsiedztwa. Idealnie, jeżeli okna wychodzą na tereny zielone. Wiatr poruszający liście drzew i szum deszczu znakomicie ułatwiają całkowite odprężenie.
Nasze sypialnie bardzo często są zbyt duszne, za ciepłe i za suche. Najlepszą temperaturą w sypialni jest około 17°C, trochę więcej w pokojach dzieci i osób starszych.
Nie należy jednak sypialni zbytnio wyziębiać, gdyż może to okazać się groźne dla domowników wrażliwych na wychłodzenie. Zasłony i pościel z naturalnych tkanin wpływają na lepsze samopoczucie i zdrowy sen.