Aspekty zdrowotne
Pokój dzienny jest miejscem, w którym wykonujemy wiele czynności. Tutaj odpoczywamy i tu przyjmujemy gości. Musimy być jednak świadomi pewnych zagrożeń, na jakie możemy być narażeni w trakcie użytkowania tego pomieszczenia.
Istotny element takiego pokoju – kominek, który po latach zapomnienia na powrót zaczął cieszyć się dużym powodzeniem, w sposób szkodliwy oddziałuje na środowisko i niesie niebezpieczeństwo pożaru. Meble, z których korzystamy są bardzo często niewygodne i niewłaściwie zaprojektowane, przyczyniając się do powstania wad postawy. W dodatku często wykończone są farbami i lakierami o dużej zawartości szkodliwych związków chemicznych. Ponadto, w pokoju dziennym znajduje się zwykle dużo sprzętu elektronicznego. Radio, odtwarzacze, telewizor – wszystkie te sprzęty wytwarzają szkodliwe pole elektromagnetyczne. Warto sobie uświadomić te zagrożenia, zanim przystąpimy do urządzania pokoju dziennego.
Miejsca do siedzenia nie powinny być zbyt miękkie; zapadające się miękkie kanapy i fotele nie dają właściwego oparcia dla kręgosłupa, co może prowadzić do powstawania wad postawy, bólu mięśni i kręgosłupa. Ponadto, na przykład osobom starszym jest trudno się z nich podnieść, szczególnie gdy są niskie.Nie należy nadmiernie się opuszczać na krześle lub fotelu, przyjmując pozycję „banana”. Taka pozycja wcale nie pomaga się odprężyć, a wręcz odwrotnie zakłóca prawidłową pracę płuc i układu krążenia. Nie siedź zbyt długo w jednej pozycji, a w wypadku bólu pleców, połóż się na chwilę na twardej powierzchni. Meble do siedzenia powinny być stosunkowo twarde, sprężyste, z pewnym oparciem podtrzymującym kręgosłup; gdy oparcie jest zbyt małe, można podłożyć poduszkę za plecami; wysokość siedzenia można także powiększyć, kładąc na nim twardą poduszkę; to, jak również boczne oparcia i nieco pochylone do przodu siedzenie, ułatwia podnoszenie się. Umieść nogi na małym stołeczku i często je podnoś i rozprostowuj.
Meble wypełnione pianką poliuretanową sprawiają duże niebezpieczeństwo w razie pożaru, gdyż pianka jest łatwopalna, a podczas spalania powstają toksyczne gazy. Syntetyczne dywany i pokrycia, zwłaszcza gdy są nowe, wydzielają gazy powodujące zanieczyszczenia chemiczne powietrza, ponadto łatwo się elektryzują. Nigdy nie pal papierosów, jeżeli siedzisz na meblach wypełnionych pianką poliuretanową. Nie zostawiaj ognia na kominku; sprawdź, czy ogień został wygaszony, nim odejdziesz spać. Unikaj syntetycznych dywanów, pokryć i syntetycznych środków do ich czyszczenia. W pomieszczeniach nie powinno być zbyt ciepło i sucho, gdyż sprzyja to elektryzowaniu się powierzchni. Wymień meble z pianką poliuretanową na wypełnione naturalnymi włóknami lub niepalną pianką i pokryte naturalnymi tkaninami. Stosuj metalowe kraty (lub pręty) osłaniające kominek. Pamiętaj o nawilżaniu powietrza, aby zmniejszyć elektryzowanie się przedmiotów.
Sprzęt elektroniczny. Telewizor, magnetowid, radio, komputer wytwarzają pole elektromagnetyczne i elektrostatyczne oraz przyczyniają się do powstania nadmiaru jonów dodatnich. W czasie długiego użytkowania wydzielają również nieprzyjemny zapach z obudowy i tworzyw stosowanych we wnętrzu. Nigdy nie siedź zbyt blisko telewizora i nie pozwalaj tego robić dzieciom. Ogranicz czas korzystania z komputera. Nie oglądaj telewizji w nie wietrzonych i zaciemnionych pomieszczeniach. Rób częste przerwy. Promieniowanie maleje wraz z odległością; zachowuj więc odpowiednią odległość od urządzenia elektronicznego, z którego korzystasz. Zainstaluj jonizator, przewietrzaj często pomieszczenie, nawilżaj przez umieszczenie roślin i naczyń z wodą.
Środki czyszczące i zapachowe mogą wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia, zanieczyszczające powietrze, zwłaszcza gdy są w opakowaniu aerozolowym. Unikaj stosowania detergentowych środków czyszczących i odświeżaczy powietrza w aerozolu. Jeżeli musisz je zastosować, pamiętaj o dokładnym wywietrzeniu mieszkania. Używaj naturalnych wosków oraz ziołowych środków czyszczących. Wzbogać dom o naturalne zapachy – ustaw wazony z kwiatami i powieś torebki zapachowe, używaj olejków eterycznych.