Prawidłowa postawa siedząca

Prawidłowa postawa siedząca

Siedzenie na krześle to najbardziej typowa postawa siedząca, lecz nie zawsze krzesło jest skonstruowane tak, by była ona w pełni prawidłowa. Zła konstrukcja krzesła lub nieprawidłowe siedzenie na nim, np. nadmierne garbienie się przyczyniają się do powstawania zbędnego napięcia mięśni, a co za tym idzie – bólu kręgosłupa.

Zastanówmy się przez chwilę, jaka powinna być konstrukcja krzesła i jak powinno się prawidłowo siedzieć -niezależnie od tego, czy znajdujemy się w miejscu pracy, przy stole, czy za kierownicą samochodu. W każdym z tych miejsc krzesło czy fotel powinno mieć konstrukcję dostosowaną do funkcji, jaką ma pełnić. Mebel ten nigdy nie powinien przyczyniać się do zbędnego napięcia mięśni, natomiast powinien stanowić dobrą podporę dla lędźwiowej części kręgosłupa. Dobrze jest, gdy krzesło (fotel) są dość twarde i szerokie, siedzenie powinno sięgać do połowy uda i być na tyle wysokie, by stopy mogły swobodnie opierać się o podłoże, a nie wisieć w powietrzu lub być niewygodnie przykurczone. Poręcze umożliwiają równomierny rozkład ciężaru ciała i zmniejszają napięcie w części szyjnej kręgosłupa, a także ułatwiają wstawanie i siadanie.

Oparcie musi chronić cały kręgosłup (zapobiega to wtedy przyjmowaniu pozycji „banana”); dobrze by było móc też oprzeć głowę. Odpoczynkowi sprzyja pozycja ciała, w której kat między biodrami a lędźwiową częścią kręgosłupa wynosi więcej niż 90°. Stare bujane fotele i tarasowe huśtawki są tak wymodelowane, że wspaniale się w nich odpoczywa, a ich monotonny, łagodny ruch działa usypiająco, a także ułatwia odprężenie mięśni. Nie należy jednak mylić prawidłowej, wygodnej pozycji z tą, którą przyjmujemy, osuwając się na krześle.

Dla osób cierpiących na wszelkiego rodzaju bóle krzyża postawa siedząca jest zdecydowanie najgorsza. Dużo lepsza jest dla nich pozycja półleżąca, którą przyjmuje się na szezlongu. W wypadku tendencji do obrzmiewania nóg i problemów z żylakami, nogi powinny być w pozycji siedzącej trzymane trochę powyżej bioder. Dla osób starszych i niepełnosprawnych idealne oparcie i siedzenia krzesła powinno być ustawione pod nieco ostrzejszym kątem, który ułatwia wstawanie.

Dobre, wygodne i bezpieczne siedzenia samochodowe muszą mieć prawidłowo osadzone tylne oparcia i stanowić właściwe oparcie dla ud. Większość nowoczesnych modeli samochodów ma już tak wyprofilowane fotele.

Gdy siadasz do pracy lub posiłku, pamiętaj by twoje plecy były wyprostowane, z zachowaniem kąta 90° pomiędzy dolną partią kręgosłupa a udami. Wysokość stołu w stosunku do wysokości krzesła powinna być taka, by nie trzeba się było ani garbić, ani pochylać do przodu.

Wielu z nas siedząc na krześle, przyjmuje nieprawidłową postawę. Zsuwamy się z oparcia, nogi ustawiamy zbyt daleko, przyjmując pozycję zgarbioną, w kształcie banana; prowadzi to do napięć mięśni, wskutek czego odczuwamy silne bóle kręgosłupa. Zamiast tego należy przyjąć postawę prawidłową lub użyć specjalnie ukształtowanego taboretu albo klęcznika.

Miejsca do siedzenia

Ważne jest nie tylko to, jak i na czym siedzimy, ale również jak są usytuowane miejsca do siedzenia. Dawno zostało stwierdzone, że najlepiej czujemy się, siedząc w kręgu – gdy możemy patrzeć na siebie i swobodnie rozmawiać. Sprzyja to przełamywaniu ewentualnych barier i poczuciu równości. Podświadomie czujemy się także lepiej, jeżeli oparcie krzesła zwrócone jest w stronę ściany lub okna, tzn. gdy coś się za nim znajduje, a przed sobą mamy możliwie szeroką perspektywę pokoju i widok na wejście. Należy unikać tworzenia miejsc siedzących w pobliżu ścieżek, po których odbywa się największy ruch w domu; staraj się je zaaranżować blisko jakichś centralnych miejsc, na przykład wokół kominka czy okrągłego stołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.