Klimat a lokalizacja
Pierwotne ludy przywiązywały wielką wagę do klimatu panującego na danym obszarze. W różnych regionach świata poszczególne kultury opracowały własne techniki budowy schronień tak, aby jak najlepiej przystosować się do warunków zewnętrznych. Czy to mieszkając w wysokich, drewnianych, zbudowanych na palach domach w klimacie gorącym i wilgotnym, czy to chroniąc się w jaskiniach przed chłodem lub upałem – zawsze dostosowywali się do praw natury. Obecnie, wraz z wprowadzeniem systemu centralnego ogrzewania i klimatyzacji wydaje się, że problem lokalizacji przestał odgrywać tak istotną rolę. Jednak wzrastające powszechnie ceny energii powodują, że coraz częściej jesteśmy zainteresowani dobrą lokalizacją, dostosowaną do klimatu.
Idealna lokalizacja
O tym, jaka lokalizacja jest najbardziej wskazana dla danego budynku, decydują określone warunki klimatyczne. Główną zasadą jest dążenie do maksymalnego wykorzystania naturalnych cech terenu – zadrzewienia, ukształtowania, kierunku wiania wiatrów i spływania wody. W sposób naturalny zapewnia się wtedy osłonę domu i ogranicza korzystanie ze sztucznych źródeł energii do ogrzewania lub chłodzenia.
Ochrona przed zimnymi wiatrami
W klimacie zimnym i umiarkowanym domy powinny być usytuowane tak, aby drzewa i krzewy stanowiły naturalną osłonę przed zimnym północnym wiatrem. Pozwoli to ograniczyć utratę ciepła. Taki dom będzie cieplejszy, bardziej energooszczędny, a także lepiej izolowany od hałasu.
Klimat gorący i wilgotny
Dom powinien być usytuowany w jak najbliższym sąsiedztwie gęstych, liściastych drzew, o dużych koronach. Aby zapewnić większą wymianę powietrza, dom powinien zostać zwrócony frontem w kierunku północnym. Wskazane jest usytuowanie budynku na wzgórzu lub innym wzniesieniu terenu. Jak w wypadku tego malajskiego domu dobrym rozwiązaniem jest takie usytuowanie pokoi i werand, aby znajdowały się na linii przeciągów.
Klimat gorący i suchy
Dom należy zlokalizować w ten sposób, aby większa jego część znajdowała się w cieniu przez całe popołudnie. Drzewa powinny ocieniać nie tylko ściany budynku, ale także dach. Dom powinien być wystawiony na działanie południowych wiatrów, a powietrze należy ochładzać przez częste nawilżanie i podlewanie roślin. Domy zbudowane w miejscach o dużych różnicach temperatur dnia i w nocy (klimat pustynny) powinny mieć grube, solidne, najlepiej kamienne ściany. W tym klimacie najlepiej sprawdzają się domy z patio. Zalecane tylko jasne kolory.
Klimat umiarkowany
Dom powinien być usytuowany tak, żeby w zimie najlepiej wykorzystać energię słoneczną. Rzędy krzaków i drzew chronią przed zimnym wiatrem. W lecie drzewa liściaste i pnącza dają naturalną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Oczka wodne mogą w zimie odbijać promienie słoneczne, ogrzewając ściany budynku, a latem ochładzają otoczenie. Spadzisty dach ułatwia spływanie wody deszczowej.
Klimat zimny
Dom powinien być wystawiony w zimie na stałą operację słoneczną i osłonięty od zimnego wiatru.
Może to być na przykład dom zbudowany częściowo w ziemi, z dachem pokrytym darnią. Od strony północnej należy posadzić pas iglaków. Mniej spadzisty dach zatrzymuje izolującą warstwę śniegu. Ściany powinny mieć grubą warstwę izolacji i być pomalowane na ciemno.