Zabezpieczenie naturalnych włókien przed ogniem

Zabezpieczenie naturalnych włókien przed ogniem

Bawełna, len i inne włókna pochodzenia roślinnego zaczynają się zwęglać w’ stosunkowo niskiej temperaturze 150°C; powyżej tej temperatury zapalają się. Pościel szpitalną oraz niemowlęce i dziecięce ubrania do spania poddaje się działaniu środków opóźniających zapalanie się włókna (w Wielkiej Brytanii używa się żywic melaminowych – związku melaniny i formaldehydu). Z takich produktów może się uwolnić formaldehyd lub inne związki chemiczne i wywoływać podrażnienie skóry u małych dzieci. Odzież do spania dla starszych dzieci i dorosłych nie zawsze jest poddawana takiemu zabezpieczaniu i ma wtedy odpowiednie oznakowanie ostrzegające.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obowiązuje zabezpieczenie przeciwpożarowe wszystkich materacy i futonów. W Wielkiej Brytanii wszystkie sprzedawane w sklepach meble przeznaczone do spania, zawierające materace lub wypełnienia, są poddawane testom na łatwość zapalania się lub muszą mieć niepalną warstwę między pokryciem a wypełnieniem.

Wełna, naturalny jedwab, a także skóra zaczynają się tlić i zwęglać w temperaturze 130°C, ale zapalają się dopiero w znacznie wyższej temperaturze. Włókna syntetyczne i pianka poliuretanowa najpierw się topią, a dopiero potem palą, wydzielając trujące opary. Wełna zawierająca wodę i keratynę jest w naturalny sposób odporna na płomienie; tli się powoli i wydziela niewiele ciepła. W USA w stosunku do materacy wypełnionych wełną nie stosuje się obostrzeń przeciwpożarowych.

Zagrożenia

• Większość materiałów, z wyjątkiem wełny i naturalnego jedwabiu, zawiera resztki pestycydów. Zawarte w nich na przykład chlorowane węglowodory mogą być absorbowane przez skórę.

• Praktycznie wszystkie rodzaje materiałów podlegają chemicznemu wybielaniu.

• Wełna jest najczęściej czyszczona (odtłuszczana) za pomocą środków chemicznych oraz zabezpieczana przed molami.

• Do bawełny często dodaje się chemikalia mające zapobiegać gnieceniu się materiału.

• Naturalne włókna są często mieszane z włóknami syntetycznymi; np. do bawełny dodaje się poliester.

• Chemiczne barwniki i utrwalacze mogą zawuerać substancje trujące. np. benzydynę.

Rady

• Aby usunąć resztki pestycydów, należy wyroby tekstylne przed użyciem wymoczyć w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, octu lub boraksu, następnie dokładnie wypłukać.

• Aby uniknąć preparatów wybielających, kupować niewybielony materiał prosto z tkalni i wybielić go na słońcu.

• Unikać materiałów zawierających substancje chemiczne zapobiegające gnieceniu się; wiążą się one trwale z tkaniną i pranie ich nie usuwa.

• Sprawdzać dokładnie oznakowania przy kupowaniu materiałów naturalnych by uniknąć kupowania mieszanek.

• Wybierać tkaniny farbowane naturalnymi barwnikami roślinnymi i niewykańczane chemicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *