Uwagi dotyczące farb i lakierów

Przed podjęciem decyzji o pomalowaniu domu i użyciu materiałów wykończeniowych, warto pomyśleć o pozostawieniu niewykończonych niektórych powierzchni. Na przykład tynk zarówno biały jak kolorowy nie potrzebuje żadnego dalszego wykończenia; drewno dobrej jakości powinno być pozostawione w stanie naturalnym, wtedy jego słoje bardziej się uwidaczniają. Materiały naturalne są zdrowe i odznaczają się swoistym pięknem – nie ma potrzeby ich dalszego upiększania.

Uwagi dotyczące farb i lakierów

• Należy wybrać wodne farby, lakiery, podkłady o słaby zapachu. Zawierają one wciąż syntetyczne substancje chemiczne, ale są mniej szkodliwe, niż produkty na bazie rozpuszczalników.

• Wypróbuj „naturalne” farby na bazie roślinnych żywic i olejów. Niektóre osoby są jednak uczulone na naturalne żywice. Farby zawierające kazeinę mogą się zepsuć przy dłuższym przechowywaniu. Należy zapoznać się ze sposobami przetrzymywania tego rodzaju farb.

• Dawniej produkowane farby zawierały ołów, jako czynnik wysuszający. Używanie ołowiu w farbach jest obecnie zakazane. Może się on jednak znajdować w starych powłokach, dlatego powinny być usuwane przez specjalistów.

• Pokrycie powierzchni czystym szelakiem zabezpiecza nawet w 80% przed oparami emitowanymi przez niektóre materiały budowlane, np. płyty wiórowe czy sklejkę.

• Przy wyborze nawet naturalnych farb i lakierów zachować ostrożność (wybrać tylko te o znanym składzie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *