Pokój dzienny – Aspekty zdrowotne

Meble wypełnione pianką poliuretanową sprawiają duże niebezpieczeństwo w razie pożaru, gdyż pianka jest łatwopalna, a podczas spalania powstają toksyczne gazy. Syntetyczne dywany i pokrycia, zwłaszcza gdy są nowe, wydzielają gazy powodujące zanieczyszczenia chemiczne powietrza, ponadto łatwo się elektryzują. Nigdy nie pal papierosów, jeżeli siedzisz na meblach wypełnionych pianką poliuretanową. Nie zostawiaj ognia na kominku; sprawdź, czy ogień został wygaszony, nim odejdziesz spać. Unikaj syntetycznych dywanów, pokryć i syntetycznych środków do ich czyszczenia. W pomieszczeniach nie powinno być zbyt ciepło i sucho, gdyż sprzyja to elektryzowaniu się powierzchni. Wymień meble z pianką poliuretanową na wypełnione naturalnymi włóknami lub niepalną pianką i pokryte naturalnymi tkaninami. Stosuj metalowe kraty (lub pręty) osłaniające kominek. Pamiętaj o nawilżaniu powietrza, aby zmniejszyć elektryzowanie się przedmiotów.

Sprzęt elektroniczny. Telewizor, magnetowid, radio, komputer wytwarzają pole elektromagnetyczne i elektrostatyczne oraz przyczyniają się do powstania nadmiaru jonów dodatnich. W czasie długiego użytkowania wydzielają również nieprzyjemny zapach z obudowy i tworzyw stosowanych we wnętrzu. Nigdy nie siedź zbyt blisko telewizora i nie pozwalaj tego robić dzieciom. Ogranicz czas korzystania z komputera. Nie oglądaj telewizji w nie wietrzonych i zaciemnionych pomieszczeniach. Rób częste przerwy. Promieniowanie maleje wraz z odległością; zachowuj więc odpowiednią odległość od urządzenia elektronicznego, z którego korzystasz. Zainstaluj jonizator, przewietrzaj często pomieszczenie, nawilżaj przez umieszczenie roślin i naczyń z wodą.

Środki czyszczące i zapachowe mogą wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia, zanieczyszczające powietrze, zwłaszcza gdy są w opakowaniu aerozolowym. Unikaj stosowania detergentowych środków czyszczących i odświeżaczy powietrza w aerozolu. Jeżeli musisz je zastosować, pamiętaj o dokładnym wywietrzeniu mieszkania. Używaj naturalnych wosków oraz ziołowych środków czyszczących. Wzbogać dom o natu ralne zapachy – ustaw wazony z kwiatami i powieś torebki zapachowe, używaj olejków eterycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *