Zieleń wewnątrz domu

Zieleń wewnątrz domu

Rośliny domowe są często uważane jedynie za ozdoby -element dekoracyjny dodający barwy pomieszczeniu i wzbogacający urządzenie domu. Zachwyceni egzotycznymi gatunkami roślin kupujemy je nieco bezmyślnie; rośliny te szybko usychają z braku odpowiednich warunków i właściwej opieki. Podobnie jak w ogrodzie, rośliny w domu należy traktować nie jako odrębne przedmioty, ale jako część żywego ekosystemu. Wewnątrz domu jest to trudniejsze, ponieważ jest on obcym środowiskiem dla roślin, a zatem ich egzystencja zależy wyłącznie od tego, jak się nimi zajmujemy.

Roślinom trzeba po prostu stworzyć mini ekosystem, zapewniając odpowiednią ilość światła, wody, pożywienia i ciepła. Domowe rośliny czują się dobrze na ogół przy wilgotności około 60%, podczas gdy w większości domów wilgotność wynosi 20% w pokojach dziennych i 50% w kuchniach i łazienkach. Niezwykle ważne jest odpowiednie podlewanie. Najbardziej typowym błędem jest przedawkowanie wody.

Wiele roślin stopniowo przystosuje się do gorszych warunków, jeżeli zaspokoi się ich główne potrzeby. Pierwszą decyzją jest ustalenie miejsca, w którym chcemy ustawić rośliny – czy będzie to nasłonecznione okno, ciemny hol, wilgotna łazienka i kuchnia czy chłodna sypialnia, a następnie dobranie gatunków roślin odpowiednich do tych pomieszczeń. Należy pamiętać o wielkości, do jakiej urosną i opiece, której będą potrzebowały, jeżeli mają być zdrowe.

Rośliny wyhodowane w domu z nasion lub sadzonek są odporniejsze i łatwiej się przystosowują do warunków domowych, niż dojrzała roślina kupiona w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni. Można także przenieść ogrodowe gatunki do domu na zimę, a skrzynki i doniczki wypełnione aromatycznie pachnącymi ziołami i pelargoniami na nasłonecznionych oknach będą przypomnieniem ciepłych dni lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *