Zdrowie a przyrządzanie potraw

Jak gotować zdrowo i oszczędnie i wciąż cieszyć się z rezultatów? Należy najpierw rozważyć, czy żywność rzeczywiście wymaga długotrwałego gotowania. Zdrowa dieta zależy w dużym stopniu od tego, czy produkty zachowają możliwie w największym stopniu stan naturalny, tracąc jak najmniej witamin i wartości odżywczych.

Warzywa powinny być świeże, możliwie młode i tak spreparowane, by najlepiej wykorzystać ich wartości. Surowe, świeże warzywa i owoce mają duże wartości odżywcze, zawierają większość potrzebnych minerałów, witamin i błonnika, które często ulegają niszczeniu w wyniku gotowania. Wpływają one także korzystnie na uzębienie i trawienie. Wiele warzyw można spożywać na surowo, po dokładnym przygotowaniu – oczyszczeniu i wypłukaniu również po to, by usunąć ewentualne resztki pestycydów.

Z tego samego powodu niektóre warzywa, w tym marchew trzeba obrać. Surowe warzywa korzenne, poza ziemniakami, są bardzo smaczne po utarciu – mają wtedy znacznie lepszy, wyraźniejszy smak niż kiedy są ugotowane. Warzywa liściaste i w postaci łodyg powinny być zawsze bardzo świeże, zarówno te spożywane na surowo, jak i gotowane, ponieważ przetrzymywane zbyt długo tracą witaminy.

Świeże warzywa, bogate w tak wiele różnorodnych składników, powinno się jeść codziennie. Oprócz popularnej, ale dość ubogiej w składniki odżywcze sałaty, można używać młodych liści mleczu, szpinaku, kolendry, szczawiu (także tego z łąk) i nasturcji. Można także spożywać surowe ziarna grochu i fasoli, ziarna zbóż, rodzynki, orzechy i owoce. To są naprawdę „wygodne produkty”, zawsze łatwe do przygotowania, zdrowe i pełne smaku.

Jednakże, wiele produktów trzeba ugotować, by były bezpieczne do spożycia i by mogły być przechowywane; dotyczy to szczególnie gorącego klimatu, gdzie żywność może się zepsuć bardzo szybko, a także na obszarach, gdzie z jakichś powodów jest skażona. Także w chłodnym klimacie „higiena” żywności jest sprawą ważną; wiele produktów jest też smaczniejszych po ugotowaniu. Wykwalifikowany kucharz musi znać wszystkie podstawowe techniki przyrządzania, od gotowania do smażenia, pieczenia, duszenia czy grilowania. Ale by uważać się za oszczędnego kucharza, trzeba mieć wiedzę na temat najbardziej wydajnych metod przyrządzania żywności, przy jak najmniejszym zużyciu energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *