Zagrożenia ekologiczne – kuchnia

Zużycie energii. Kuchenki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki i pozostały sprzęt elektryczny pochłaniają ogromne ilości energii; podobnie miksery i inne roboty kuchenne, które z powodzeniem można zastąpić urządzeniami ręcznymi. Przeciwdziałanie. Używaj energooszczędnego sprzętu elektrycznego i regularnie poddawaj go kontroli. Stosuj energooszczędne oświetlenie. Załóż urządzenia odzyskujące ciepło (wymiennik ciepła) z kanałów wentylacyjnych i rur odprowadzających zużytą ciepłą wodę. Staraj się używać możliwie rzadko sprzętu elektrycznego ułatwiającego ci pracę; niewielki wysiłek fizyczny przy pracach kuchennych jest dobry dla zdrowia. Ubrania powinny być suszone na dworze lub strychu czy w specjalnym pomieszczeniu (suszarni). Lodówkę i zamrażarkę najlepiej ustawić w chłodnym miejscu, z dala od kuchenki. Używaj metod krótkiego gotowania.

Planując przestrzeń kuchenną należy pamiętać o tym, że wszystkie urządzenia elektryczne nie dość, że są „nieekologiczne” (zużywają dużo energii), to jeszcze wytwarzają pole elektromagnetyczne, stanowiące dodatkowe zagrożenie dla zdrowia, dlatego lepiej, gdy możliwie najwięcej z nich jest umieszczane na zewnątrz kuchni, gdzie będą mniej na nas oddziaływały.

Lodówki i zamrażarki. Powinny stać w chłodnym miejscu, ale nigdy w spiżarni, gdyż wytwarzają spore ilości ciepła. Praca tych sprzętów jest dosyć głośna, dlatego kuchnia nie zawsze jest dla nich najlepszym miejscem; lepiej byłoby je umieścić w chłodnym miejscu, o dobrej wentylacji, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni, ewentualnie z zainstalowanym wymiennikiem ciepła.

Pralki i suszarki. Muszą być usytuowane w miejscu, gdzie jest możliwość doprowadzenia i odprowadzenia wody i nadmiaru wilgoci. Niehigieniczne jest odprowadzanie wody z pralek do kuchennych zlewów, w których myje się naczynia i produkty spożywcze. Maszyny te wydzielają duże ilości ciepła, które może ogrzać i osuszyć część pomieszczenia. Jednak w sumie lepiej jest, gdy te urządzenia zamiast w kuchni lub łazience znajdują się w specjalnym pomieszczeniu z wentylacją i wymiennikiem ciepła.

Zmywarki. Generują, tak jak inne urządzenia elektryczne, pole elektromagnetyczne, hałas i wydzielają ciepło, zatem niekoniecznie muszą być usytuowane w kuchni, chociaż tam właśnie są ustawione najczęściej. W zdrowym domu można rozważyć inną lokalizację – na przykład w tym samym pomieszczeniu co pralka. Wybierz model z możliwością zmywania w niższej temperaturze i o małym zużyciu wody.

Schowek na sprzęty domowe i środki czyszczące. Należy stworzyć schowek, w którym będą przechowywane wszelkie środki czystości, szczotki, miotełki, mopy, odkurzacze i inny sprzęt do sprzątania; jeśli są dzieci – pomieszczenie to powinno być zabezpieczone przed nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *