Tereny zielone wokół domu

Tereny zielone wokół domu

Uważne obserwowanie natury pomoże zaprojektować we wiaściwy sposób tereny zielone wokót domu. Patrząc na okoliczną przyrodę, trzeba umieć wyobrazić ją sobie w pierwotnym kształcie – jaka była przed ingerencją człowieka. Trzeba zapoznać się nie tylko z gatunkami drzew, krzewów i pozostałych roślin, ale także zebrać informacje o zwierzynie występującej na danym obszarze; trzeba również wiedzieć, jakie warunki klimatyczne panują na danym terenie. Przed założeniem ogrodu warto pobrać próbki ziemi. Skład gleby w naszym ogrodzie i ogrodzie nawet najbliższych sąsiadów może się znacznie różnić.

Sadząc gatunki roślin typowe dla danego obszaru, narażamy się na znacznie mniej niepowodzeń. Rośliny takie lepiej się przyjmują, są zdrowsze i silniejsze, szczególnie gdy dobierając sąsiedztwo dla poszczególnych gatunków, będziemy naśladować sposób, w jaki rosną w naturalnym środowisku. Które rosną pośrodku, a które po bokach? Które są największe, jak zachowują się w poszczególnych porach roku? Na te i inne pytania trzeba odpowiedzieć sobie, zanim jeszcze przystąpi się do obsadzania ogrodu.

W środowisku naturalnym rośliny są w różnych stadiach rozwoju, począwszy od młodych sadzonek po dojrzale i obumierające już egzemplarze. Taka sytuacja jest niemożliwa w świeżo założonym ogrodzie. Można jednak zaplanować to na przyszłość. W klimacie umiarkowanym podstawowymi elementami naturalnego krajobrazu jest łąka, rząd krzewów, drzewa i staw. W gorącym, bardzo suchym i jałowym klimacie – kaktusy, agawy, rośliny karłowate, palmy, piasek, żwir i skały (oraz utrzymywane gdzieniegdzie oazy zieleni). Dla mieszkańców bloków, rośliny doniczkowe i w skrzynkach balkonowych mogą być pierwszym krokiem na drodze do odtworzenia środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *