Skala problemu

W Stanach Zjednoczonych Agencja Ochrony Środowiska zidentyfikowała ponad 700 substancji regularnie zanieczyszczających wodę pitną. Dwadzieścia z tych substancji może spowodować choroby nowotworowe. Ale nawet te cyfry, chociaż bardzo niepokojące, odzwierciedlają tylko mały fragment substancji zanieczyszczających występujących w rzeczywistości w wodzie.

Syntetyczne substancje organiczne – odkryto setki takich substancji w wodzie pitnej. Niektóre z nich są lotne, co oznacza, że w temperaturze pokojowej łatwo ulatniają się, a ich pary wdychamy podczas kąpieli, czy prac w kuchni. Mogą one również działać drażniąco na skórę. Chlor stosowany do dezynfekcji ścieków odprowadzanych do wód powierzchniowych miesza się z naturalną materią organiczną (suche liście, ziemia i humus) tworząc między innymi trójhalometany, głównie chloroform (substancja powodująca raka okrężnicy, pęcherza i kiszki stolcowej). Benzen i trójchloroetylen – to inne przykłady substancji rakotwórczych w wodzie. Obecne w wodzie pestycydy mogą działać rakotwórczo i mutagennie. Wiele z syntetycznych związków organicznych nie jest jeszcze dostatecznie przebadanych, by można było poznać pełne skutki ich działania na organizm ludzki.

Azotany – przedostają się do wód naturalnych z pól nawożonych sztucznymi nawozami. Obecne w wodzie pitnej stanowią szczególne zagrożenie dla niemowląt i małych dzieci, wpływając na zmniejszenie tlenu we krwi. Istnieje także podejrzenie, że azotany powodują raka żołądka u dorosłych.

Metale – ołów i jego związki są silnymi truciznami kumulującymi się w organizmie. Przedostaje się do wody (szczególnie miękkiej) ze starych rur ołowianych (obecnie nie stosowanych) i lutów łączących rury miedziane (jeżeli używa się lutów zawierających ołów).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *