Proszki wybielające i czyszczące

Proszki wybielające i czyszczące

Zagrożenia dla organizmu. Związki chloru, takie jak podchloryn sodu, znajdujące się w większości środków wybielających, wydzielają trujące opary podrażniające oczy, nos i gardło i mogące osadzać się w płucach. Środki wybielające uszkadzają skórę i są trujące przy połknięciu. Niektóre proszki czyszczące zawierają amoniak – nie należy ich mieszać ze środkami wybielającymi i dezynfekującymi zawierającymi chlor, gdyż mogą powstać toksyczne chloraminy.

Zagrożenia dla środowiska. Środki wybielające i amoniak zanieczyszczają wodę i niszczą bakterie oczyszczające ścieki. Także uszkadzają zbiorniki septyczne.

Alternatywy. W sprzedaży są dostępne ulegające biodegradacji preparaty do czyszczenia zlewów, wanien, ubikacji i glazury. Zawierają one mydło na bazie oleju kokosowego i palmowego, kredę, sól morską oraz wyciągi z rumianku i nagietka, polepszające właściwości czyszczące. Soda oczyszczona lub boraks, rozprowadzone mokrą szmatką są skuteczne w czyszczeniu wanien, zlewów i płytek ceramicznych. Środki do czyszczenia ubikacji zawierają kwas octowy (a nie kwas solny) oraz olejki sosnowy, cytrynowy, eukaliptusowy i lawendowy, mające naturalne właściwości dezynfekujące. Bardzo skutecznym sposobem oczyszczenia i zdezynfekowania ubikacji jest wlanie octu i pozostawienie go na noc, a następnie wyszorowanie oczyszczoną sodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *