Proszki do prania

Proszki do prania

Zagrożenia dla organizmu. Środki wybielające podrażniają skórę, a enzymy mogą wywołać alergie. Pozostałe na pościeli i ubraniach resztki proszków mogą spowodować podrażnienie skóry i kłopoty z oddychaniem.

Zagrożenia dla środowiska. Fosforany zawarte w detergentach użyźniają glony, które rozrastają się, gniją i zatykają ujścia wody. Ponadto gwałtownie zmniejszają ilość tlenu w wodzie, stwarzając zagrożenie dla ryb i roślin.

Alternatywy. Używać ulegających biodegradacji, produktów bez fosforanów, które nie zanieczyszczają środowiska i nie wywołują podrażnień. Produkty te zawierają olej (masło) kokosowy i palmowy, olejek cytrusowy oraz usuwacze brudu wytworzone z miazgi bawełnianej i wełnianej. Nie zawierają środków wybielających i enzymów, nadają się zarówno do prania ręcznego i maszynowego. W sprzedaży są dostępne także ulegające biodegradacji płyny do prania wyrobów i tkanin z wełny, oparte na naturalnych kwasach tłuszczowych, olejku cytrynowym oraz wodzie. Bardzo zabrudzone rzeczy należy namoczyć w roztworze boraksu: jedna łyżka stołowa na 4-5 litrów wody. Boraks odwania i ożywia barwy. Do pełnej porcji prania w pralce można dodać jedną małą łyżeczkę octu czy sody oczyszczonej; substancje te działają też odwaniająco i odświeżająco. Do prania ręcznego używać zwykłych, nie perfumowanych płatków mydlanych lub miękkiego mydła; dwie filiżanki startego mydła rozpuścić w około 5 litrach gorącej wody, gotować przez 10 minut, ostudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *