Zawieszanie drzwi zawiasowych

Zawieszanie drzwi zawiasowych

Najczęściej spotykany typ drzwi – drzwi zawiasowe – łatwo jest zamocować w ościeżnicy, pod warunkiem, że uda ci się znaleźć zadowalający sposób na przytrzymanie
drzwi we właściwej pozycji podczas przykręcania zawiasów. Warto poprosić o pomoc drugą osobę.

Jeśli chcesz sam zawiesić ciężkie drzwi, musisz znaleźć sposób przesuwania ich o niewielkie odległości bez konieczności ich dźwigania. Dobrym rozwiązaniem jest wbijanie drewnianych klinów pod drzwi, dobrze jest jednak włożyć pod drzwi dźwignię, zaś od góry podeprzeć je listwą. Pod naciskiem stopy drzwi będą się unosić aż do chwili gdy zawiasy znajdą się na odpowiedniej wysokości, a następnie pozostaną w tej pozycji na czas mocowania wkrętów.

Przy podwieszaniu drzwi dwuskrzydłowych obie krawędzie ościeżnicy muszą być idealnie pionowe.

Większość drzwi dwuskrzydłowych produkowana jest w standardowych wymiarach, najlepiej więc będzie dopasować do siebie wielkości ościeżnicy i drzwi. Poza tym zawieszanie drzwi dwuskrzydłowych odbywa się w taki-sam sposób jak jednoskrzydłowych. Pamiętaj, że szyby lepiej wstawiać po zawieszeniu drzwi, łatwiej bowiem instalować drzwi nie obciążone szkłem.

Podwieszanie drzwi zawiasowych

1 Po zamocowaniu zawiasów, unieś drzwi na odpowiednią wysokość pilnując, by równo leżały w ościeżnicy. Drewniane kliny i dźwignia pomogą ci dokonać poprawek.
2 Kiedy drzwi będą już we właściwej pozycji, umieść w każdym z zawiasów po jednym wkręcie. Czynność ta pozwala stwierdzić, czy drzwi są dopasowane i czy otwory na wkręty zostały wywiercone we właściwym miejscu.

3    Jeśli stwierdzisz, że drzwi źle leżą, będziesz musiał pogłębić lub powiększyć wgłębienia na zawiasy. Uważaj, by nie wyciąć ich zbyt głęboko, co może spowodować klinowanie się drzwi. Jeśli tak się stanie, wypełnij nadmiar tekturą.
4    Kiedy już wszystko zostanie dopasowane, zamocuj pozostałe wkręty. Zaszpachluj wszelkie zbędne szczeliny. Po zawieszeniu drzwi zewnętrznych przymocuj na ich dolnej krawędzi deskę zabezpieczającą przed deszczem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *