Zawieszanie drzwi przesuwnych

Zawieszanie drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne są najczęściej lżejsze od drzwi zawiasowych i łatwiejsze do ustawienia we właściwej pozycji. Istnieje kilka typów mechanizmów przesuwających, do gotowych drzwi najczęściej bywa dołączona szczegółowa instrukcja. Dla wszystkich typów konieczne jest dopasowanie drewnianej listwy w ścianie i przymocowanie szyny, na której drzwi będą zawieszone.

Najpierw przygotuj otwór drzwiowy. Wysoki próg można usunąć przez podważenie dłutem. Może przy tym dojść do złuszczenia się farby i do obnażenia gwoździ mocujących ościeżnicę. Wbij gwoździe pod powierzchnię drewna i zaszpachluj zanim przystąpisz do ponownego malowania. Jeśli zastępujesz drzwi zawiasowe rozsuwanymi, musisz wypełnić wgłębienia po zawiasach. Wyłóż je cienkimi płatkami drewna, a następnie zaszpachluj. Jeśli chcesz wykorzystać drzwi używane do tej pory, będziesz musiał zmniejszyć wielkość pierwotnego otworu, tak by drzwi po zamocowaniu lekko nań zachodziły. Wyklej ościeżnicę cienkimi drewnianymi listwami, przyciętymi do odpowiedniej szerokości.

Przymocuj do ściany listwę, która będzie podtrzymywała szynę. Jeśli masz do czynienia z pustą w środku ścianką działową, musisz przybić listwę do wewnętrznych belek konstrukcyjnych. Znajdziesz je opukując ścianę – jeśli znajdziesz jedną, zlokalizowanie kolejnych nie powinno być trudne, są one bowiem z reguły rozmieszczane co 40 cm. Listwa powinna być co najmniej tak długa, jak szyna i dłuższa, jeśli ma być przymocowana do belek konstrukcyjnych.

Jeśli chcesz dopasować osłony, zostaw zapas na zamocowanie jej do końców listwy. Grubość listwy powinna pozwalać na swobodne przesuwanie się drzwi bez ocierania o ościeżnicę.

Zawieszanie drzwi przesuwnych

1    W dołączonej przez producenta instrukcji przeczytasz, na jakiej wysokości przymocować szynę. Dolna szczelina powinna być na tyle szeroka, by drzwi nie opierały się o podłogę.
2    Upewnij się, czy szyna leży poziomo, a następnie przymocuj do górnej krawędzi drzwi rolki, umieść prowadnicę na podłodze i zawieś drzwi na szynie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *