Typy płyt gipsowo-kartonowych

Typy płyt gipsowo-kartonowych

Płyta gipsowo-kartonowa składa się z warstwy gipsu oklejonej z obu stron grubym kartonem. Papier zachodzi na dłuższe krawędzie boczne, krótsze są odsłonięte. Istnieją dwa zasadnicze typy płyt: podłożowa, oklejona szarym papierem i przeznaczona do zatynkowania oraz płyta do wykańczania powierzchni „na sucho”, oklejona z jednej strony kartonem kremowej barwy przeznaczonym do zamalowania lub tapetowania, z drugiej papierem szarym, który można zatynkować.

Najczęściej spotyka się dwie standardowe grubości płyt: 9,5 mm oraz 1,3 cm, o krawędziach równych lub ukośnych. Krawędzie ukośne pozwalają na wzmocnienie spoin taśmą i połączenie na styk, jeśli zostały zamontowane białą stroną na zewnątrz. Standardowa płyta ma wymiary 2,4 x 1,2 m, produkuje się je także i w innych wielkościach, co jest bardzo przydatne przy wykładaniu nimi powierzchni o nietypowych kształtach.

Płyty podłożowe stosuje się niemal wyłącznie do wykładania sufitów, które były uprzednio wykończone tynkiem i listwami. Istnieją także specjalne typy płyt ściennych, dostosowane do różnych celów: izolacyjne, ocieplające czy odporne na działanie pary.

Płyta ścienna
Biały papier na zewnętrznej stronie płyty można zamalować lub okleić tapetą bez wcześniejszego tynkowania. Szarą stronę można pokryć cienką warstwą tynku.

KONSERWACJA PŁYT
Płyty należy przenosić i składować z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Płyty pełnowymiarowe są ciężkie i kruche, powinny być przenoszone w pozycji pionowej przez jedną osobę.
Nie wolno przenosić płyt „na płask”, w dwie osoby, gdyż łatwo łamią się pod własnym ciężarem. Warstwa gipsu jest miękka i łatwo się kruszy.
Bądź szczególnie ostrożny podczas przewożenia płyt samochodem. Umocuj je na bagażniku na dachu, uprzednio odpowiednio go wymościwszy, przewiązując kilka razy sznurem, w różnych kierunkach, starając się go zbyt mocno nie napinać. Jeśli przewiążesz płyty tylko przez środek, mogą się przekrzywić i pęknąć lub nawet przełamać się. W przypadku dłuższego magazynowania płyt, złóż je na równym, suchym podłożu, by zapobiec ich pękaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *