Przygotowanie sufitów

Przygotowanie sufitów

Przede wszystkim usuń wszystkie urządzenia oświetleniowe mogące przeszkadzać w pracy, po uprzednim odłączeniu dopływu prądu, a następnie zaplombuj wszystkie odsłonięte przewody. Oceń stan farby i tynku. Jeśli jest dobry, umyj całość rozwodnionym mydłem i spłucz wodą, uważając, by nie przedostała się ona do instalacji elektrycznej.

Jeśli zauważysz na suficie plamy nikotynowe, zagruntuj go farbą glinową. Farba emulsyjna nie zakryje śladów zacieków z nieszczelnych rur czy dachów, trzeba je będzie zamalować zaprawą olejną. Sufity kuchenne często pokrywa warstewka tłuszczu. Jeśli jej nie usuniesz, farba nie będzie się dobrze trzymać. Dotyczy to również pomieszczeń, w których znajdują się piece węglowe: warstwa sadzy i pyłu musi być przed malowaniem usunięta, aby nie powstały przebarwienia.
Wszelkie pęknięcia muszą być wypełnione szpachlówką celulozową. Tam, gdzie zostały resztki starej farby klejowej, zedrzyj łuszczące się kawałki, a pozostałą farbę zmyj lub pokryj farbą gruntująco-wypełniającą. Jeśli stwierdzisz duże ilości pyłu, pomaluj sufit warstwą stabilizującej farby gruntowej.

Sufity tapetowane
Odklejającą się tapetę należy w całości usunąć z sufitu; jeśli trzyma się dobrze, można ją zostawić i zamalować. Po odklejeniu tapety trzeba pamiętać o usunięciu resztek kleju. Jeśli pod wpływem mycia na dobrze trzymającej się tapecie pojawią się pęcherze, po osuszeniu musisz je ponacinać i podkleić brzegi nacięcia.
Pamiętaj, że czasem tapeta ukrywa spękania sufitu lub źle dopasowanie płyt, toteż jeśli papier wciąż jeszcze ściśle przylega, najlepiej go zostawić, tym bardziej, że zrywanie tapety z sufitu jest zadaniem wyjątkowo niewdzięcznym.

Plamy z nikotyny
Zamaluj plamę nikotynową aluminiową farbą gruntującą, by nie prześwitywała przez kolejną warstwę.

Farba klejowa
Farbę klejową \suń ze starego sufitu skrobaczką. Łuszczące się kawałki chwytaj wilgotną gąbką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *