Ograniczenie hałasu z zewnątrz

Ograniczenie hałasu z zewnątrz

Niektóre domy położone są na obszarach charakteryzujących się ogromnym poziomem hałasu i wibracji. W zasadzie nie powinno się budować domów blisko lotnisk, ruchliwych ulic i hałaśliwych zakładów produkcyjnych. W większości wypadków można wiele zrobić, aby wytłumić uciążliwy hałas zewnętrzny.

Drzewa, krzaki, a nawet delikatne rośliny płożące, oprócz tego, że mają walory estetyczne, w dużym stopniu tłumią hałas z zewnątrz. Doskonałą barierą przeciw-dźwiękową są też ogrodzenia pokryte roślinnością, żywopłoty, wysokie ściany czy porośnięte trawą wzniesienia. W ogrodzie można zainstalować małą fontannę lub wodospad i uzyskać w ten sposób relaksujący, naturalny szum wody. Projektując lub budując nowy dom, warto pamiętać o zaplanowaniu kuchni, łazienek i korytarzy od tej strony budynku, z której dochodzi najwięcej dźwięków z zewnątrz. Będą one dodatkowo izolować resztę domu.

Następną kwestią jest zewnętrzna struktura domu. Okna i drzwi przepuszczają najwięcej hałasu z zewnątrz i na nie przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę. Sposoby ograniczenia hałasu nie różnią się w rzeczywistości od metod ograniczania zużycia energii. Po pierwsze należy uszczelnić szpary wzdłuż krawędzi okien i drzwi, a ponadto zainstalować podwójnie lub potrójnie przeszklone okna lub dodatkowe szyby (dla skutecznego ograniczenia hałasu przerwa między szybami powinna wynosić 15-20 cm). Można też rozważyć dodanie okiennic lub grubych zasłon.

Ściany zewnętrzne oraz działowe między mieszkaniami czy domami w zabudowie szeregowej powinny być dobrze izolowane i z takich materiałów, jak cegła czy beton. Lekkie ściany w konstrukcji o szkielecie drewnianym nie będą skutecznie izolowały wnętrza domu od hałasu, chyba że doda się drugą dodatkową ścianę wewnętrzną, pokrytą podwójną warstwą okładziny tynkowej.

Powyższe modyfikacje wymagają fachowej porady, zwłaszcza że uszczelnianie domu i dodatkowa izolacja ścian będą miały wpływ na wentylację domu.

Wraz z ograniczeniem hałasu z zewnątrz, hałas powstający w środku domu staje się wyraźniejszy. Można go zmniejszyć umieszczając, na przykład, głośno pracujące urządzenia (pralka, lodówka, itp.) na gumowych matach lub innych wyciszających podkładkach, wymieniając starsze urządzenia na nowe, znacznie cichsze modele, wymieniając zużyte uszczelki przy zaworach do wody (powodujące kawitację, której towarzyszy hałas) czy instalując cicho spuszczające wodę urządzenia w ubikacji. Hydrofor powinien być zainstalowany z dala od sypialni i pokoi dziennych (pompa pracuje dość głośno).

W razie planowania całkowitej zmiany układu funkcjonalnego domu powstaje okazja do lokalizacji pomieszczeń dziennych i sypialni z dala od źródeł hałasu i stworzenia jednego pokoju – „pokoju ciszy” – dobrze odizolowanego od wszelkich hałasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *