Mocowanie zawiasów drzwiowych

Mocowanie zawiasów drzwiowych.
Zawieszając nowe drzwi lub okno pamiętaj, że zawiasy powinny się znaleźć w odległości około 15 cm od górnej i 20 cm od dolnej krawędzi. Jeśli drzwi są ciężkie, należy zainstalować trzeci zawias, w równej odległości od pozostałych dwóch. Jeśli zmieniasz zawiasy drzwi lub korzystasz z ościeżnicy, w której zamontowano
poprzednio zawiasy, łatwiej ci będzie wziąć położenie starych zawiasów za wzór. Jeśli chcesz zmienić ich rozmieszczenie, będziesz musiał zatkać stare otwory kołeczkami i zrobić nowe zagłębienia na zawiasy, posługując się dłutem.

Do lekkich drzwi wewnętrznych wystarczą zawiasy 7,5 cm. Drzwi cięższe wymagają użycia dwóch zawiasów 10 cm, ciężkie drzwi zewnętrzne i łazienkowe podwiesza się na trzech zawiasach 10 cm.

Wycinanie zagłębień na zawiasy

1 Przyłóż zawias do drewna i odrysuj jego krawędzie i otwory na wkręty. Pilnuj, by zagłębienia były na tyle długie, by wewnętrzna strona zawiasa była równa z powierzchnią drzwi lub futryny, zaś bolce zawiasu nie zachodziły na skrzydło drzwi.
2 Najpierw przetnij odrysowane linie nożem, a następnie ostrym dłutem i pobijakiem usuń nadmiar drewna. Trzymaj dłuto pod możliwie małym kątem, by spód zagłębienia był równy. Usuwaj drewno po kawałeczku.
3 Jeśli nie korzystasz z otworów po pierwotnych wkrętach, dopasuj zawiasy do drzwi. Wywierć małe otwory próbne i zamocuj zawiasy wkrętami o łbach wpuszczanych wykonanymi z tego samego materiału co zawiasy. Przyłóż drzwi do ościeżnicy i zaznacz położenie zawiasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *