Korzystanie z drabinek

Przed przystąpieniem do remontu sufitu czy klatki schodowej zadbaj o ustawienie bezpiecznego rusztowania. W większości pomieszczeń możesz skonstruować takie rusztowanie samodzielnie, wykorzystując drabiny i deski. Jeśli klatka schodowa jest wyjątkowo wysoka, dobrze byłoby jednak pomyśleć o wypożyczeniu wąskiego rusztowania budowlanego. Korzystając z drabinek składanych zawsze sprawdzaj, czy są maksymalnie rozwarte i czy półeczka jest maksymalnie dopchnięta w dół. Wchodząc na drabinę, opróżnij kieszenie z nożyczek i noży.

Istnieje kilka rodzajów składanych drabinek uniwersalnych, które po rozsunięciu czy rozłożeniu można przystawić do ściany. Sprawdź, czy złącza są wystarczająco wytrzymałe, czy wszystkie śruby są dokręcone i czy żadna z ruchomych części nie uległa zablokowaniu. Kupując nowy sprzęt lepiej wybrać drabinkę aluminiową, która jest lżejsza i tańsza od tradycyjnej drewnianej. Musisz zawsze pamiętać, że góra drabiny powinna się znajdować o metr wyżej niż najwyższy szczebel, na którym planujesz stanąć i że nie wolno ci stawać na trzy ostatnie szczeble od góry. Wchodząc na drabinkę ustaw się do niej przodem, podczas malowania nie wychylaj się zbytnio na boki. Malując większe powierzchnie zbuduj stabilną i bezpieczną platformę.

Sufity i ściany
Zbuduj solidne rusztowanie w poprzek remontowanego pomieszczenia. Potrzebne ci będą dwie drabinki rozkładane, kilka kozłów lub starych drewnianych skrzynek oraz długa deska lub kilka płyt, które zajmą całą powierzchnię od ściany do ściany. Konstrukcję tego typu trzeba będzie przesuwać tylko podczas przechodzenia do kolejnej ściany. Zadbaj o to, byś mógł z niej wygodnie dosięgnąć każdego punktu ściany, unikając niebezpiecznego wychylania się. Pojedyncza deska o długości przekraczającej 1,5 m wymaga dodatkowej podpory.

Schody i klatki schodowe
Konfiguracja drabin, stopni, desek i podpórek będzie uzależniona od konstrukcji klatki schodowej w twoim domu, ale ogólna zasada budowania rusztowania jest uniwersalna. Ustaw składaną drabinkę na antresoli, a o przeciwległą ścianę oprzyj zwykłą drabinę zaklinowawszy jej dolną część między stopniem a wspornikiem. Następnie połącz drabiny deskami. Jeśli długość rusztowania przekracza 1,5 m, użyj do jego konstrukcji dwóch desek zbitych gwoździami lub połączonych mocną taśmą. Owiń górne końce drabiny szmatkami, aby zabezpieczyć ścianę i uniemożliwić ślizganie się drabiny. Przy niższych poziomach ustaw rozkładaną drabinkę w hallu i zbuduj rusztowanie opierając deskę o szczebel drabiny i o jeden ze stopni schodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *